چگونه مبلی بخریم که برای همیشه ماندگار باشد؟ – مبلی که از مد نیفتد

شاید برای شما مهم باشید که مبلمانی که می خرید عمر مناسبی داشته باشد، که این موضوع با توجه به نوع مبل انتخابی شما ( مبل راحتی، مبل سلطنتی، مبل تخت خواب شو ) می تواند متفاوت باشد.

برای خرید بهترین مبلمان برای خود، 5 مرحله زیر را دنبال کنید.

1. چارچوب مبل را بررسی کنید
مبلی که چارچوب محکمی دارد عمر بیشتری نیز دارد. چوب های نرم مانند کاج قیمت کمی دارد اما ممکن است بعد از 5 سال تلو تلو یا پیچ و تاب بخورد. چوب های محکم جنگلی مانند بلوط، یا چند لایه دوام بیشتری دارند. از مبل هایی با چارچوب چوب های فیبر، پلاستیک و فلز دوری کنید چون ممکن است پیچ و تاب بخورند و یا بشکنند. همچنین پایه ها باید جزئی از چارچوب باشند یا اینکه توسط پیچ یا گیره به هم متصل شده باشند، نه با استفاده از چسب.
ترفند: برای تست کردن میزان قدرت قاب، گوشه ای از مبل یا یکی از پایه ها را بلند کنید. زمانی که مبل را 30 سانت بلند کردید پایه دیگر از همان سمت نیز باید از زمین بلند شود. اگر پایه دیگر هنوز روی زمین است پس چارچوب وزن زیادی را تحمل میکند.

2. درمورد ابزار های متصل شونده مبل بپرسید
چارچوبی که از یکی از متصل شونده های زیر استفاده کرده باشد چارچوب محکمی ست: گیره های چوبی، رول پلاک های چوبی 2تایی، لولا های چوبی، پیچ های فلزی. ممکن است از منگنه یا میخ برای محکم کاری استفاده شود ولی هیچوقت مبلی که تنها به وسیله منگنه یا میخ یا چسب به هم متصل شده است خریداری نکنید.
ترفند: از فروشنده اطلاعات مواد تشکیل دهنده مبل به صورت کتبی را بخواهید.

3. فنر ها را چک کنید
بیشتر مبل ها فنر های موجی که فنرهای مارپیچ هم نامیده میشود و از سیم های ماری شکل تشکیل شده است دارند. این فنر ها در عین حال که بسیار خوب هستند، اگر به اندازه کافی محکم نباشند بعد از گذر زمان به چارچوب و بدنه فشار وارد میکنند. مبل های بزرگ معمولا از 8 ردیف فنر های دست تاز تشکیل شده اند که بسیار راحت اما گران هستند. بعضی از کارشناسان در این ضمینه میگویند که این فنر ها فرق چندانی با فنرهای مارپیچ معمولی ندارند. فنر ها را حتما در فروشگاه بررسی کنید که محکم و در فاصله کمی از هم باشند. مبل های بدون فنر که فقط از بافت ها مخلتف و ابر ساخته شده است اصلا راحت نیستند و شل و ول هستند.
ترفند: روی گوشه یا قسمت بیرونی مبل مورد نظرتان بنشینید. صدای جیر جیر و غژ غژ نشان میدهد که فنر ها درست کنار هم قرار نگرفته اند یا به چارچوب فشار وارد میکنند.

4. به جنس مواد پر شده مبل توجه کنید
فوم پلی اورتال کم هزینه و بسیار آسان برای نگهداری هستند اما دوام بیشتری دارند، فومی با حجم کم که با استفاده مکرر خراب میشود. فوم های کیفیت بالاتر کمی گران تر هستند اما راحت تر هستند و عمر بیشتری خواهند دااستر پلی استر هم کم هزینه است اما زود پهن میشود و حالت خود را از دست میدهد. پر اردک و غاز بسیار راحت هستند اما امکان به هم چسبیدن وسفت شدن آنها وجود دارد. بهترین چیز پر های ریز غاز به همراه پرهای بزرگ آن است. ترکیب آنها بسیار جذاب و پهن و راحت و همینطور گران است، تقریبا دوبرابر فوم های معمولی. و همینطور نیاز به نگهداری بیشتری دارد و بالشت ها نیاز به تکان دادن دارند. پشم های معمولی بسیار ارزان هستند اما زور پهن میشوند و شکل اصلی خود را تغییر می‌دهند.
ترفند: 2 تا از انتخاب هایی که راحت هستند و مطمئنا گران تر فوم های انعطاف پذیر در لایه های مختلف و فوم های پلی استر که دور فوم دیگری پیچیده شده باشد.

5. پیدا کردن بافت های ضخیم
مبل هایی که همیشه از آن استفاده می‌شود باید دوام بیشتری داشته باشند که پنبه و کتان بهترین انتخاب هستند. اما مراقب بافت های آنها که ممکن است بیرون بزند باشید. پارچه های میکرو مصنوعی که میتواند شبیه هر پارچه دیگری هم شود و همینطور مقاوم در برابر لکه است. پنبه و کتان هم مقاوم در برابر لکه هستند اما خیلی تمیز کردنشان آسان نیست و به اندازه آنها دوام ندارند. ترکیب الیاف طبیعی و مصنوعی بعد از یک سال بی رنگ میشوند. پشم و چرم زیبا و مقاوم هستند اما گران هستند. ابریشم نیز براق اما آسیب پذیر است. پارچه ها با طرح بافته شده زیبایی بیشتری نسبت به طرح های چاپ شده دارند.
ترفند: از فروشنده قسمتی از پارچه را بیشتر از مقدار معمولی بگیرید. آن را در قسمتی که مبل قرار میگیرد بگذارید. در نور طبیعی و مصنوعی قرار دهید تا در حالت های مختلف آن را دیده باشید و ببینید آیا هنوزم آن را دوست دارید یا نه؟ این کار به شما کمکمی کنید تا بهترین تصمیم ممکن برای خرید مبل همیشه ماندگار را بگیرید./

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *