تعریف طراحی داخلی

طراحی داخلی هنر و علم بهبود بخشیدن به فضای داخلی و همینطور فضای بیرونی یک ساختمان در راستای رسیدن به یک محیط سالم تر و زیباتر و خوش آیندتر برای کاربر است. طراح داخلی کسی ست که برنامه ریزی، تحقیق و هماهنگ سازی میکند و این چنین پروژه ای را مدیریت میکند. طراحی داخلی حرفه ای چندوجهی ست که شامل پیشرفت ادراکی، برنامه ریزی فضا، بازرسی سایت، برنامه نویسی، تحقیق، برقراری ارتباط با مسئولان پروژه، مدیریت ساخت و ساز و قسمت اجرایی طرح است.

طراحی داخلی
طراحی داخلی

طراحی داخلی روند شکل دادن به فضای داخلی از طریق تغییر دادن میزان فضا در کنار بهبود ظاهری برای بهبود قابلیت انسان است.

تاریخچه: (history)
در گذشته فضای داخلی به طور غریزی به عنوان بخشی از روند ساختمان سازی قرار داده میشد. حرفه طراحی داخلی دست آوردی از پیشرفت جامعه و معماری است که نتیجه ی پیشرفت فرآیند های صنعتی بوده است. استفاده موثر از فضا، رفاه کاربر و کاربردی بودن طراحی به پیشرفت حرفه طراحی داخلی معاصر کمک کرده است. این حرفه کاملا جدا و مجزا از طراح دکوراسیون داخلی که معمولا در آمریکا استفاده میشود است. این اصطلاح در انگلستان کمتر مرسوم است در حالی که حرفه طراحی داخلی نیز همچنان یک حرفه شناخته نمی‌شود.
سبک ها: (style)
هنر زینتی
آغاز این سبک از اوایل قرن 20ام در اروپا بوده است. این سبک طرح ها و طیف های رنگی سنتی کلاسیک را رد کرده و بر اکثر حوضه های طراحی تاثیر گذاشته است. مهمترین حوضه، طراحی داخلی بوده است. این سبک اغلب بر پایه شکل های هندسی، ساده و خطوط بی نقص و صاف است که ظاهری زیرکانه و زیبا از زندگی مکانیزه شده را پیشنهاد می‌کند که با همه طراحی های گذشته تفاوت دارد.


هنر مدرن!
کلمه مدرن بر خلاف تعریفی که امروزه در جامعه استفاده می‌شود به حوضه یا زمان خاصی اشاره نمی‌کند و به معنی هنر معاصر نیست. این سبک در اواسط قرن 20 ام به اوج خود رسیده بوده است. این سبک بر اساس گذر زمان دست نخورده باقی مانده است و هیچ تغییری در آن رخ نداده است.
سبک عربی!
این سبک در کشور های عربی و در خانه ها استفاده میشد که معمولا به صورت نقاشی هایی روی دیوار و سقف بوده است. در این نقش ها از الگوهایی هندسی و خطی متفاوتی نیز استفاده می‌شده است. الگوهای بافت مانند، موازی و طرح های دیگری از این دست.
طراح داخلی حاکی از آن است که تاکید بیشتری بر برنامه ریزی، طراحی کاربردی، و استفاده موثر از فضا وجود دارد. در مقایسه با دکوراسیون داخلی، یک طراح داخلی میتواند پروژه هایی که شامل تنظیم طرح اولیه از فضای داخل یک ساختمان و همچنین پروژه هایی که نیاز به درک درستی از مسائل فنی مانند پنجره و موقعیت درب، مقاومت در برابر صدا و نور دارد. اگرچه یک طراح داخلی میتواند میزان اندازه فضا را خلق کند یا تغییر دهد، اما نمی توانند بدون تایید مهندس سازه دیوارهای باربر را تغییر دهند. طراح داخلی معمولا به طور مستقیم با معماران، مهندسان و پیمانکاران کار میکند.
طراحان داخلی میبایست به منظور ایجاد محیطی که کاربردی، امن و پایبند به مقررات و الزامات ADA بسیار ماهر و متخصص باشند. آن ها فراتر از انتخاب پالت های رنگ، مبلمان، و استفاده از دانسته های خود برای بهبود بخشیدن به اطلاعات ساخت و ساز، مقررات خدمات درمانی و اصول طراحی پایدار و همچنین مدیریت و هماهنگی خدمات حرفه ای از جمله قسمت مکانیکی، برقی، لوله کشی و امنیتی میروند، تا اطمینان حاصل کنند که مردم در محیطی زیبا و مفرح کار یا زندگی میکنند.
ممکن است کسی تمایل به تمرکز به یک حوضه خاص در طراحی داخلی یا مدل های دیگری از طراحی داخلی داشته باشد. مانند طراحی داخلی مسکونی، طراحی تجاری، طراحی بیمارستانی، طراحی کلی(جهانی)، طراحی نمایشگاه، طراحی لوازم منزل و برند کردن. طراحی داخلی حرفه ای خلاق است که نسبتا جدید، دائما در حال تغییر و تحول، و معمولا برای مردم گیج کننده است. این امر یک پیگیری هنری نیست، و متکی بر تحقیقات بسیاری در زمینه های مختلف است تا ایده درستی از چگونگی تاثیر محیط بر مردم را بیان کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *